Wyszukaj firmę we Wrocławiu

Baseny ogrodowe

Zbliża się lato, czas, w którym często przychodzi nam zmagać się z wysokimi temperaturami, a nawet z upałami, które mogą mocno dać się nam we znaki. Nie zawsze w tym okresie możemy pozwolić sobie na relaks i wypoczynek nad wodą, bo praca, zbyt krótki urlop, czy też inne przyczyny uniemożliwiają nam taką formę spędzania czasu. Bardzo dobrą alternatywą (dla tych, którzy posiadają dom) jest w takiej sytuacji budowa basenu w ogrodzie. Taki basen to właściwie idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają mało wolnego czasu (któż go ma za dużo), a chcieliby korzystać z dobrodziejstw chłodnej kąpieli, relaksu w wodzie, a także ochłody w upalne dni i odpoczynku po dniu ciężkiej pracy.

Budowa basenu ogrodowego

Spróbujmy, więc pokrótce zapoznać się z zaletami płynącymi z budowy basenu ogrodowego lub we własnym domu.

Chyba każdy z nas lubi, szczególnie w upalne dni spędzać wolny czas nad wodą. Nie zawsze jednak mamy możliwość wyjazdu na basen, nad rzekę, czy nad jezioro; wtedy pozostaje nam tylko jedno – własny, przydomowy basen w ogrodzie. Wszyscy wiemy, że przebywanie nad wodą jest bardzo przyjemne w szczególności w upalne dni, kiedy chyba każdy człowiek szuka jakiejś ochłody, a nie ma przecież nic wspanialszego niż zanurzyć się w chłodnej wodzie. Taką właśnie możliwość korzystania z przyjemnej ochłody daje nam posiadanie basenu ogrodowego. Ale basen ogrodowy to nie tylko możliwość ochłodzenia się w upalne dni. Posiadanie basenu daje nam jeszcze mnóstwo innych korzyści między innymi:

– oszczędność czasu i pieniędzy – wszyscy wiemy, że nie zawsze jesteśmy w stanie wygospodarować czas na wyjazd na basen czy kąpielisko. Wiemy również, że taki wyjazd z całą rodziną często bywa kosztowny. Trzeba jakoś dojechać na miejsce, zapłacić za bilety wstępu, które zarówno na publicznych, jak i prywatnych obiektach tego typu wcale nie są tanie, ale również dodatkowo (szczególnie przy wyjazdach z dziećmi) jedzenie, napoje, lody itp. Własny basen w ogrodzie sprawia, że poza jednorazowym wydatkiem na jego zakup wszystkie te koszty nam odpadają.

możliwość relaksu po trudach dnia, ale i oddechu w jego trakcie – często po pracy fundujemy sobie długą, odprężającą kąpiel w wannie, która pozwala nam odpocząć i zrelaksować się. Mając do dyspozycji basen ogrodowy odpoczynek i relaks mogą być jeszcze pełniejsze i dawać nam dużo więcej przyjemności i odprężenia.

możliwość poprawy stanu naszego zdrowia – bardzo wiele osób w dzisiejszych czasach cierpi na różnego rodzaju schorzenia min. stawów i kręgosłupa. Przyczynia się do tego brak ruchu, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej (w pracy, samochodzie, ale także w domu przy telewizji czy komputerze) oraz coraz częstsza zarówno u dorosłych, jak i u dzieci otyłość. Posiadając własny przydomowy basen możemy w dużym stopniu zniwelować skutki tych dolegliwości. Nie tylko pływanie (często nie mamy miejsca na duży basen dający możliwość pływania w nim), ale również gimnastyka w wodzie, którą możemy uprawiać w mniejszych basenach pozwala nam na pozbycie się napięcia mięśniowego, uruchamia wszystkie partie naszego ciała, odciąża stawy, obniża ciśnienie krwi,pozwala na spalenie nadmiaru kalorii oraz najzwyczajniej w świecie relaksuje. Ćwiczenia w wodzie i pływanie mają również nieoceniony wpływ na naszą psychikę: pozwalają pozbyć się stresu, wyciszyć się, nabrać dystansu do samego siebie oraz rozładować napięcie nerwowe. Kąpiele w basenie, pływanie i gimnastyka są polecane każdemu, niezależnie od wieku oraz płci.

zapewnienie higieny – nie musimy martwić się o jakość wody, regularność i sposób jej oczyszczania. Sami kontrolujemy wszystkie te parametry. Nowoczesne baseny wyposażone są w systemy filtrujące i odkażające wodę, często również w dodatkowe akcesoria takie jak: skimmer, odkurzacz, czy oczyszczacz do stóp, które pozwalają na dłużej zachować czystość i świeżość wody.

zapewnienie prywatności – wszyscy wiemy, jak wyglądają kąpieliska i baseny publiczne w sezonie letnim, kiedy panują upały i „ żar leje się z nieba”. Znalezienie spokojnego miejsca pośród setek hałasujących i chlapiących się ludzi graniczy z cudem. Nasz przydomowy basen pozwala czuć się swobodnie nawet w największe upały.

możliwość nieograniczonego korzystania z kąpieli – posiadając basen ogrodowy przez cały sezon letni wchodzimy do basenu, kiedy tylko mamy ochotę.

możliwości integracyjne – wspólna kąpiel i zabawy w basenie w znacznym stopniu przyczyniają się do umocnienia więzi rodzinnych między małżonkami oraz rodzicami i dziećmi. Możemy również zorganizować np. „pool party” połączone z gilem, czy np. projekcją filmu, na które zaprosimy, dalszą rodzinę, przyjaciół, czy sąsiadów budując tym samym lepsze stosunki przyjacielskie, rodzinne, czy dobrosąsiedzkie.

To tylko niektóre z zalet posiadania własnego basenu, wszystkich nie sposób wymienić. Powstaje jednak pytanie: czy stać nas na taki luksus? Odpowiadamy: w dzisiejszych czasach oferta basenów ogrodowych jest tak duża, że każdy znajdzie coś na miarę swoich możliwości. Możemy wybierać spośród całej gamy dostępnych basenów ogrodowych np.:

Basen ogrodowy

BASENY STAŁE:

Baseny tradycyjne, stacjonarne są z całą pewnością bardzo luksusowe, jednak musimy się liczyć z dużymi nakładami finansowymi. Czasami wielkość działki nie pozwala na tego typu basen. Takie baseny wymagają również stosowania wielu dodatkowych  akcesoriów i stałej pielęgnacji.

Rodzaje basenów stałych:

basen stały murowany – to  najbardziej tradycyjna, a zarazem najdroższa i wymagająca dość długiego czasu realizacji opcja basenu, do budowy, której wykorzystuje się bloczki betonowe albo żelbetowe. Wierzchnią stronę niecki wykłada się specjalną mozaiką lub płytkami ceramicznymi.

baseny z niecką poliestrową – nieco tańsze i prostsze w montażu i pielęgnacji. Niecka basenowa jest wykonywana w fabryce i należy tylko zainstalować ją w przygotowanym wcześniej wykopie.

baseny drewniane – stanowią bardzo ciekawe konstrukcje, które można wkopać całkowicie lub częściowo w ziemię. Często jednak występują też jako baseny naziemne ze względu na doskonałe i wyjątkowe walory estetyczne drewna. Przy wyborze formy naziemnej należy  pamiętać o wyrównaniu i ustabilizowaniu podłoża.

baseny ze stali nierdzewnej – Wykonuje się je z odpornej na wilgoć, nierdzewnej stali ocynkowanej.

Można je wkopać w ziemię albo ulokować na lekkim wzniesieniu. Mają kształt owalny, okrągły lub też ósemkowy. Wyróżniają się łatwością w utrzymaniu czystości i konserwacji, ponieważ mają gładką powierzchnię.

BASENY PRZENOŚNE: To zdecydowanie najtańszy i zarazem najszybszy sposób na własne miejsce do kąpieli w ogrodzie. Nie ma potrzeby wykonywania żadnych wykopów, ich montaż jest prosty i szybki, a ponadto po sezonie taki basen można złożyć i przenieść w jakieś miejsce, które ochroni konstrukcję przed zimnem i opadami atmosferycznymi.

Rodzaje basenów przenośnych.

basen stelażowy – Ich ściany wykonuje się z trwałego, trójwarstwowego PVC i dodatkowo usztywnia metalowym stelażem. Stanowią zdecydowanie najmocniejsze konstrukcje pośród basenów przenośnych. Jeżeli basen ma pozostać w ogrodzie przez cały sezon, to dobrym pomysłem będzie zakup specjalnej pokrywy, która ochroni zbiornik przed zabrudzeniami.

Warto pamiętać, że podłoże, na którym zostanie postawiona cała konstrukcja ulegnie zniszczeniu, więc lepiej unikać lokalizacji basenu na środku pięknego trawnika.

Basen stelażowy powinien posłużyć przez kilka lat w dobrym stanie, o ile zadba się o jego pielęgnację.

basen rozporowy – nie są tak wytrzymałe jak baseny stelażowe. Ich ściany też są zbudowane z PVC, ale podtrzymywane są przez rozpierającą je wodę, a nie przez metalowy stelaż. Woda, która wypełnia basen nadaje mu zarówno odpowiednią sztywność, jak i kształt.

To właśnie, dlatego baseny rozporowe są okrągłe.

basen dmuchany – wyróżniają się niską ceną i prostotą zastosowania oraz montażu, ale nie są zbyt trwałe i łatwo je zniszczyć. W związku z tym baseny dmuchane najczęściej służą przez jeden sezon, co nie stanowi aż tak wielkiego problemu ze względu na niewielkie koszty zakupu.

Jeżeli basen ogrodowy okaże się niewystarczającą opcją warto rozpatrzyć budowę basenu wewnętrznego.

Basen wewnętrzny

Widzimy, więc, że w dzisiejszych czasach posiadanie własnego basenu ogrodowego nie nastręcza większych trudności, a właściwie jest całkiem proste. Wystarczy z całej gamy dostępnych rodzajów basenów wybrać taki, który najbardziej nam odpowiada i oczywiście jest w zasięgu naszych możliwości finansowych oraz lokalizacyjnych (powierzchnia i ukształtowanie terenu naszego ogrodu). A więc do dzieła; wybierajmy najlepszy, najbardziej optymalny dla nas basen i cieszmy się ze wszystkich możliwości, które nam daje jego posiadanie. Wiadomo budowa własnego basenu to wielka frajda zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieci. Życzymy dobrego wyboru i satysfakcji z wybranego basenu.